Нужни са ви само въдица, разрешително и добра нагласа, за да уловите първата си риба. Риболов – той може да изглежда сложен за начинаещите риболовци, но това не е задължително. Само с малко екипировка, разрешително за риболов и информацията в това ръководство ще можете да се опитате да уловите риба още този уикенд.
Това ръководство на „Tatkovci.bg“ e за начинаещи. То обхваща по-специално спининговия риболов, при който се използва въдица с макара и примамки или жива стръв за привличане на риба. За новите рибари това е един от най-лесните начини да излязат навън с минимална инвестиция.
Риболов – Основи и Ръководство за начинаещи
Преди да тръгнете на риболов, се уверете, че имате актуален лиценз за ловене на риба. Ето какво още трябва да знаете, ако сте начинаещ рибар
Къде в България може да се лови риба законно?
Съгласно законовата уредба на Република България местата, на които любителите рибари могат да ловят риба, са:
- специализираните и изкуствените водни обекти за аквакултури;
- изключителната икономическа зона и вътрешните води на Черно море
- българският участък на р. Дунав;
- хидропаркове, язовири, речни корита, водоеми;
- реките, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата.
Какви са условията, за да се лови законно риба в България?
За да извършвате легално риболов на територията на нашата страна , трябва да притежавате билет за любителски риболов. Без него рибарите могат да ловят риба във водите на Черноморието, само и единствено, ако спазват правилата за опазване на рибните ресурси. Във всички останали случаи риболовът без билет е забранен.
От къде можете да закупите риболовен билет?
Риболовен билет може да закупите от една от следните институции:
- Риболовните сдружения;
- Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури;
- Държавните горски и ловни стопанства;
Етикет. Ръководство за начинаещи
Важно е отрано да усвоите добрия риболовен етикет – уважавайте другите рибари, рибата, която улавяте, и средата, в която се намирате. Не претъпквайте мястото, където някой друг лови. Давайте на другите рибари не по-малко от 50-60 метра в най-натоварената вода и повече от няколкостотин метра, ако наоколо няма много хора.
Не задържайте повече риба, отколкото можете да изядете, и винаги се придържайте към етиката „не оставяй следи“. Уверете се, че знаете дали участъкът от водата, в който се намирате, е „хвани и пусни“, ограничен до изкуствени примамки (без жива стръв) или само до риболов със стръв.
Невинаги можете да разчитате на табела, която да ви съобщи тази информация, затова проверете в правилника или на уебсайта на местното риболовно сдружение или горско стопанство.
Ръководство за полезни умения в риболова
Възли
По-долу са изброени няколко основни възела, които трябва да знаете, за да започнете. С напредването на риболовните ви умения е добре да имате под ръка книга с общи риболовни възли.
Рибарски възел за съединяване на влакна (клинч възел)
Този възел прикрепя куката или примамката към кордата. След като се справите с тази задача, ще бъдете готови за работа.
Възелът „Паломар“
Този възел е още една възможност за свързване на куката с влакното. Той е известен със своята здравина и лекота на връзване.
Двойният възел на хирурга
За свързване на две парчета корда се използва двоен хирургически възел. Това може да се използва, ако се заклещите – когато примамката ви се закачи за дънер или скала и влакното се скъса – и трябва да направите още влакно, преди да закачите куката.
Ръководство за начинаещи – следене и разбиране на водата за риболов
Полезно е да знаете къде може да се крие рибата, за да можете да се насочите към нея по-добре – с други думи, да „разбирате водата“. В езерата рибите обикновено се задържат в или около плевели и съборени дървета близо до брега. Те могат да се събират и в близост до водопади; поради тази причина някои езера са по-лесни за риболов, ако имате достъп до кану или каяк.
Препоръчам ви още:
Да възпитаме любов към природата: къде да заведем децата