Заменете инстаграм и служебния имейл с чаша бира и хубав комарник
С деца на къмпинг | Спането под звездите е романтично само до един момент.
Появят ли се децата въпросите стават повече от отговорите. Вече изобщо не е толкова лесно да си съберете раниците в петък вечер, в събота да хванете влака в произволна посока и в неделя да се върнете на автостоп от другия край на страната. Можете да обиколите няколко природни забележителности в България и да опознаете родината !
С децата нивото е съвсем различно.
- Първото, което се променя е времето за планиране. Всичко в последния момент е най-лошото възможно решение.
- Второто нещо, което със сигурност ви се налага да съобразите е мястото. С малки деца не можете да къмпингувате къде да е.
- И на трето място, но не по важност – винаги трябва да имате план Б. Не е добра идея да идете на някое супер диво място далече от цивилизацията. Близостта до лекар, хранителен магазин, аптека и поне някакъв транспорт е важна.
А ако още се чудите как да организирате всичко, вижте нашите пет причини защо е важно и полезно за цялото семейство.
Два дни на къмпинг без душ не са фатални
Точно така е. Нищо няма да му стане на бебето, ако пропусне два пъти вечерния си ритуал с плацикането във ваната. Добрата хигиена спокойно може да се осигури с бутилка чиста вода, платнени кърпички и многократни пелени. Ако децата са по-големи даже е още по-лесно. Вода и сапун би трябвало да свършат достатъчно добра работа, за да ядат децата с чисти ръце, а вие да им приготвите безопасно храна.
Между другото, колкото повече вдигате нивото, толкова повече достъп до обичайните ресурси ще имате. Има добре оборудвани къмпинги, в които има ток и течаща вода. Ако все пак сте избрали варианта със семейно преспиване на палатка, ще трябва да се задоволите с провизиите и удобствата, които сами сте си осигурили.
Децата ще искат да спят още в осем вечерта
С деца на къмпинг | В града може да изглежда трудно постижимо и децата да не искат да заспят даже в полунощ, но в планината или на морето нещата изглеждат винаги различно. Цял ден лудеене, гонене на пеперуди и свободни игри ще призоват към чувалите за сън малките разбойници много по-рано от предвиденото.
Връзката с природата е другият невероятен бонус. Съвсем не е нужно да водите децата си в музей, за да видят интересни неща от флората и фауната. Един ден на зелено, съчетан с преход ще им даде достатъчно храна за въображението. Не ги спирайте да експериментират. Нека изследват стъпки на животни, нека търсят леговища и хралупи, нека гонят пеперуди. В края на деня умората ще е истинска и вероятно ще заспят още на първата приказка.
Къмпингът е вашият единствен шанс за почивка
Ако сте уморени от постове, в които се обсъждат сложни техники за възпитание, привързано и осъзнато родителство, излизането за един уикенд сред природата е вашата напълно легална и заслужена почивка. Заменете фейсбук, инстаграм и служебния имейл с чаша бира и хубав комарник. Чистият въздух ще свърши всичко останало.
За да ви спестим битовизмите обаче, точно тук в този обещаващ лежерно отпускане параграф, е моментът да добавим кратък списък. Неща, които ще ви гарантират спокойствие, че не сте забравили нещо наистина важно.
- Аптечката. Хубаво е да я прегледате преди да тръгнете на път и да добавите към нея други актуални според сезона неща.
- Чиста вода. Ако пътувате с кола, запасяването с вода е силно препоръчително. Никога не знаете кога и къде ще попаднете.
- Резервни батерии за телефона. Надали е нужно да обясняваме защо.
- Няколко кутии суха храна. На път и на къмпинг се случва всичко. Понякога пет кроасана и два пакета солети могат да спасят цялата ви почивка
- Челници и резервни спални чували.
Къмпингът учи на ред и дисциплина
С деца на къмпинг | Както обяснихме още в самото начало, когато имате деца не можете в петък вечер да си съберете раницата, да сложите вътре пет сухара и да отпрашите в незивестна посока.
Ако искате да имате запомнящ се уикенд ви трябва малко повече самодисциплина. В зависимост от възрастта на детето е хубаво да имате един кратък списък с най-необходими вещи. Като тук трябва да вземете под внимание и с какво ще се придвижвате. Ако ще бъдете с раници и пеша всичко трябва да е минималистично. Това е вариант за по-големи деца.
Ако ще ползвате кола или влак можете да си позволите малко неща отгоре. При всички случаи ви трябват поне 3-4 дни, в които да съберете нещата предварително, да огледате за счупено и изпокъсано и да добавите нещо в последния момент. Ето и списък с трите най-често забравяните неща:
- крем против изгаряне
- резервна батерия за телефона
- хартиена карта
- суха храна
- еднократни непромокаеми чаршафи, които сред природата имат направо магични сили
- тоалетна хартия
- дезинфектант
Слагате начало на навици за цял живот
Ако заведете петгодишните си деца на къмпинг шансовете в пубертета да ви кажат, че не искат да дойдат с вас на планина рязко намаляват. Всъщност даже е твърде вероятно пак да идат някъде сред природата, но с приятели.
Любовта към свободата и приключенията се възпитава само с личен пример. Без значение кое ще предпочетете – колоездене с цялото семейство, излет или преход с преспиване в хижа, децата ще ви бъдат благодарни. Със сигурност ще са станали по-дисциплинирани, по-наблюдателни, а твърде е вероятно и по-състрадателни.
Така, че не изпускайте момента и вместо да търсите трудности и пречки вземете един лист и напишете на него всички хубави неща, които можете да правите заедно само на къмпинг сред природата.
Научете повече за блога на tatkovci.bg и zasemeistvoto.com