Ужилване от пчела | Как да реагираме непосредствено след ужилване от пчела
Това са някои важни фактори, които трябва да имате предвид след ужилване от пчела:
#1 Без паника! Действайте бързо
Най-важното е да работите експедитивно. Забитото в кожата жило може да е прикрепено към отровен сак, който продължава да отделя отрова. Тази отрова причинява подуване и болка. Отстраняването на жилото бързо намалява количеството на отровата в тялото на детето или възрастния.
Нищо не съсипва разходката навън, така както уплашения вик на дете „Пчела!!!“. Ако някога сте били ужилени от това насекомо, вероятно знаете, че има основателна причина да сте подсигурени със знания и опит как да реагирате своевременно. Независимо дали сте алергични към пчели или не, важно е да предприемете правилните мерки, с които да третирате ужилването от пчела.
#2 Запазете спокойствие
Лесно е човек да изпадне в паника след ужилване. Въпреки това хората трябва да се опитат да запазят спокойствие, особено когато отстраняват жилото.
Въпреки че повечето пчели жилят само веднъж, осите и стършелите могат да жилят многократно. Това е така, защото за разлика от пчелите те не оставят жилото си след себе си. Хората трябва спокойно да се отдалечат от мястото на ужилването, за да избегнат по-нататъшни атаки.
#3 Намалете болката и оттока чрез:
- Торбичка с лед или мокра кърпа върху засегнатата кожа;
- Повдигане на мястото, ако е на ръката или крака.
#4 Посъветвайте се с вашия лекар, ако болката и оттока не отшумяват
Без паника! Имайте в предвид, че зачервяването и подуването на мястото на ужилването е нормална реакция и отшумява с времето. Обикновено са необходими ден или два. Ако състоянието ви не се подобри, посъветвайте се с вашия лекар дали не трябва да приемете лечение с антихистамини.
Ужилване от пчела | Как да третираме ужилване от пчела
При пчелни ужилвания, които не са свързани с алергични реакции, може да получите облекчение чрез различни домашни средства. Те могат да бъдат полезни, ако не можете или не обичате да приемате болкоуспокояващи лекарства или ако въпреки тях ужилването продължава да боли. Имайте предвид, че повечето от тях са народни средства за защита и не са подкрепени от научни изследвания.
Ябълков оцет
Някои хора твърдят, че ябълковият оцет може да неутрализира отровата и да помогне за намаляване на възпалението. Можете да го приложите по няколко начина:
- Накиснете кърпа в оцет и я приложете към мястото на ужилване;
- Накиснете ужилената част на тялото в разтвор от вода и оцет 1:1;
- Провеждайте тази процедура около 15 минути.
Сода бикарбонат
Паста, приготвена от сода за хляб и вода, може да облекчи болката от ужилването и да помогне за намаляване на възпалението. За да го направите:
- Измерете една четвърт чаша сода за хляб;
- Смесете с 1 до 2 супени лъжици вода;
- Намажете с него (внимателно) ужилването и околностите му;
- Превържете мястото и го оставете за 15 или повече минути.
Ужилване от пчела | Паста за зъби
По-прост метод от приготвянето на паста със сода за хляб е просто да намажете ужиленото място с паста за зъби.
Мед
По ирония на съдбата медът може да бъде ефективно средство за третиране и лечение на ужилване от пчела. Отдавна е известно, че медът има свойства, които намаляват възпалението, ускоряват заздравяването на рани и убиват микробите, които могат да причинят инфекция. Отново, просто намажете малко върху ужилването.
Кога е необходимо да посетите лекар след ужилване от пчела
При някои хора ужилването може да предизвика анафилаксия – тежка, алергична реакция в цялото тяло. Всеки може да получи анафилаксия, но алергичните и астматичните хора са изложени на по-висок риск.
Ако вие или някой наблизо започне да проявява симптоми на анафилаксия, отидете на лекар или веднага се обадете на 112. Анафилаксията е спешен случай. Той включва тези симптоми в отговор на ужилване от пчла:
- Уртикария или обрив;
- Стягане в гърдите;
- Затруднено преглъщане;
- Хрипове или затруднено дишане;
- Стомашни спазми, повръщане или диария;
- Припадък.
Препоръчваме ви:
Стая-гардероб – Направи си сам