Ти си фрийлансър или специалист на свободна практика и се чудиш какво е декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице и как се попълва? На тези и още въпроси ще отговорим в тази статия на Vsichkitemi.
Като самоосигуряващо се лице, ти си задължен да подадеш декларация за регистрация към НАП. По този начин ти удостоверяваш, че извършваш работни дейности извън трудов договор. Задължен си да внасяш осигурителни и здравни вноски на твоя сметка и носиш отговорност ако не са внесени или изпуснеш зададените срокове. Ще те запознаем с правилата и задълженията на самоосигуряващото се лице в следващите редове.
Прочетете също: Съвети и Практики за Управление на Имоти
Какво е декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице?
От правна гледна точка, заявител на декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице са физическите лица, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка. Следвайки кодекса за социално осигуряване, това са професионалисти упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност.
С други думи, ако си фрийлансър или подизпълнител, който работи с различни видове граждански договори, трябва да подадеш декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. Например ако си специалист по софтуерно тестване на свободна практика и бъдеш нает временно от IT компания, която лансира нов продукт и трябва да го тества. Или си експерт, специализиран в предлагането на данъчни услуги на други фрийлансъри.
Този тип професия носи голяма гъвкавост на работното време и избора на клиенти, но носи и по-голяма отговорност. Ако не подадеш на време декларацията в седем дневен срок от започването, прекъсването, възобновяване или прекратяване на всяка трудовата дейност, дължиш глоба в размер между 50 до 500 лв.
Освен декларацията към НАП, трябва да плащаш и здравните си осигуровки, сам. По този начин ще получиш достъп до медицинска помощ в държавни болнични учреждения. При неплащане, губиш достъп до здравните пътеки на НЗОК и при нужда ще трябва да доплащаш за лечение.
Как да се самоосигуряваме?
Една от най-големите ползи на това да си фрийлансър или специалист на свободна професия е гъвкавото работно време. Но с това идват и големите отговорности. При стартиране на бизнес в България , не е задължително да си регистрираш фирма. Но, за да спазваш законовите разпоредби, трябва да си запознат с твоите данъчни задължения и осигуровки.
Първоначално, за да бъде законово издържана дейността ти, трябва да подадеш декларация за регистрация по БУЛСТАТ. Това трябва да се случи в 7 дневен срок от започване на дейностите. Подава се към агенцията по вписванията – на гише или електронен път. Нужни са ти само лична карта и копие от диплома.
В същия седем дневен срок, трябва да подадеш и декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. Това може да направиш в териториална дирекция на НАП или онлайн. Нужни са ви документ за регистрация в регистър БУЛСТАТ, лична карта и попълнена декларация. Там също така декларираш, че ще внасяш здравни и пенсионни осигуровки на база деклариран доход.
Добре е да се замислиш и за избор на фирма за правни консултации. Когато подписваш граждански договори като изпълнител, нямаш същата правна защита като при трудовия. Трябва да си сигурен, че възложителя ще изпълни своите задължения към теб и ще ти изплати дължимите суми.
За кого е декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице?
Най-вероятно се чудиш, дали декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице е задължителна за теб? Като лице на свободна професия, ти трябва да декларираш своите доходи и да се осигуряваш на база на осигурителния праг. В такъв случай, е най-добре да ползваш услугите на фирма за счетоводни услуги, която ще следи твоите приходи и разходи. По този начин ще можеш да предоставиш правилни документи и информация пред НАП.
Но на кои специалисти най-често им е нужно да попълват декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице?
IT фрийлансъри
Те са най-често срещаните самоосигуряващи се лица. Тези специалисти на свободна професия работят с клиенти от цял свят и различни сфери, най-често на граждански договори.
Нотариусите също трябва да попълват такива декларации преди да започнат практика. Те не сключват трудови договори с техните клиенти, и поради тази причина трябва сами да си плащат осигуровките.
Адвокатите също извършват дейности, подлежащи на облагане с платен данък, но не са еднолични търговци. В този случай, те сключват специален договор за правна защита със своите клиенти. Като самоосигуряващи се лица също декларират приходите си към НАП.
Прочетете също: QA специалист – Що е то и какво се очаква от професията
Други примери за самоосигуряващи се професионалисти са дейци на науката, културата, образованието и други физически лица регистрирани по БУЛСТАТ. Музикалните изпълнители и актьори също трябва да подават декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице.
Това е нужно, тъй като те не сключват трудов договор, а временен граждански, в засимост къде се състоят участията им. Активният им начин на живот и фактът, че рядко се задържат в един град не позволява сами да менажират финансите си, затова прибягват до услугите на фирми за данъчни услуги.
Надяваме се, че тази информация ще ти бъде полезна, когато трябва да попълваш твоята регистрация на самоосигуряващо се лице. Запознахме се с всички случай, когато тя е необходима и стъпките за вписване. Научи още ценни съвети за кариерно развитие в нашия блог.