Много хора избират да си направят имуществена застраховка. Трябва ли да си сред тях?
Тя представлява договор между собственик на дом, офис, склад или стоки и осигурителна компания, която се задължава да изплати обезщетение при настъпване на рискове като пожар, наводнение, земетресение, кражба, вандализъм и други щети.
Необходима е от гледна точка на финансова защита и спокойствие за притежателите на собственост. Ако обмисляш да изтеглиш ипотечен кредит, имуществена застраховка често се оказва задължителен компонент.
В днешната статия от „Татковци“ ще те запознаем с интересна и решаваща информация по темата, за да те ориентираме в един нерядко пъти объркващ свят. Остани с нас докрай и се увери, че не си пропуснал най-важното!
Откъде идва нуждата от имуществена застраховка?
Вероятно смяташ, че необходимостта от имуществена застраховка е прищявка на хората от края на миналия век и началото на настоящия. Ако е така, значи със сигурност ще те учудим, като ти разкрием, че този вид мярка за защита се появява още в Древността и Средновековието.
В Римската империя например са съществували системи за помощ при загуби, свързани със смърт в семейството или беди като корабокрушения.
Зората на съвременното застраховане започва в Англия по време на големите пожари през 1660-те години, които унищожават значителни части от града. Първата застрахователна компания, основана по това време, предлага защита именно от огнени бедствия.
През 18-ти и 19-ти век осигурителната индустрия започва да включва и други услуги, свързани със защита, като застраховка живот и такава на транспортни средства.

Първата и Втората световна война се оказват периоди на бързо разширяване за тази сфера. А технологичните иновации през втората половина на 20-ти век ускоряват внедряването на компютри и информационни системи.
Благодарение на тях прогнозирането на щетите и стандартите за оценка на риска се усъвършенстват.
Съвременните тенденции и цифровизацията позволяват на осигурителните дружества да се адаптират, което улеснява и предлагането на персонализирани услуги за отделните потребители.
Що се отнася до бъдещето на застрахователната сфера, прогнози сочат, че изкуственият интелект и автоматизацията ще продължат да заемат централна позиция както в момента.
Необходима ли ти е наистина имуществена застраховка?
Преди да сключиш договор за застраховка имущество, имай предвид някои неща.
Например, ако си собственик на ценни активи като дом, автомобил или дори лични вещи с висока стойност, при всички случаи ще се чувстваш по-спокоен, ако знаеш, че при загуба, повреда или кражба, ще бъдеш обезпечен и няма да се налага сам да покриеш разходите за възстановяване или за ремонт.
Добре е да обмислиш и какви рискове застрашават твоята собственост. Да речем, че живееш в район, който често е подложен на природни бедствия като земетресения, бури и наводнения. Ако казусът е такъв, инвестицията в имуществена застраховка би могла да се окаже много важна.

Ако собствеността ти се намира на място, в което престъпността е завишена, то за да се предпазиш от кражби и вандализъм, е полезно да знаеш, че имаш сигурност и че не се обричаш на личен фалит в случай че имаш скъпоструващи имущества, които би се наложило да възстановиш.
Да речем, че управляваш бизнес и притежаваш сгради, коли, машини или инвентар, които са неизменна част от работния процес. Имуществени и автомобилни застраховки в такъв случай са гаранция, че при неочаквани прекъсвания на трудовата дейност или повреди, ще бъдеш обезпечен.
Имуществена застраховка – интересни факти
Сега след като ти предоставихме необходимата информация, която ти е нужна, за да прецениш дали се нуждаеш от застраховка на апартамент или на друга твоя собственост, ще ти разкажем някои любопитни факти, свързани с нея.
Знаеше ли, че непосредствено след раждането на услугата имуществена застраховка в Англия сградите се сдобивали с метални табели с логото на осигурителя. Пожарните служби дори обслужвали само постройки, които били обезпечени при тях!
Някога хрумвало ли ти е, че има имуществена застраховка, която предлага покритие срещу извънземни, призраци и дори зомби апокалипсис? Това по-скоро е маркетингов трик обаче. Надяваме се…

Вече споменахме, че осигурителната сфера е бързо развиваща се, гъвкава и адаптивна. Все по-широка популярност добиват така наречените „умни домове“. Застрахователите започват да използват сензори и специализирани устройства, които следят рискове (например дим, течове и взлом). По този начин те предотвратяват инциденти и минимизират риска от случването им.
Със сигурност си забелязал как през последните години природните бедствия нарастват и стават по-тежки. За да се съобрази с климатичните промени, индустрията започва да внедрява и предлага все по-специализирани продукти за урагани, наводнения и пожари.
Още нечувани подробности
Знаеше ли, че можеш да обезпечиш почти всичко – от колекция с редки вина до комикси и брачни халки! Имуществената застраховка обхваща всичко, което притежава измерима стойност.
Представяш ли си, че в някои държави съществуват специални полици срещу човешки грешки като например покритие за хора, които забравят да заключат вратата на дома си и това води до кражба? Истина е.
Ще те изненадаме ли, ако ти кажем, че известни обекти като Статуята на свободата и Айфеловата кула са застраховани срещу терористични атаки, природни бедствия и други опасности? Вярно е.
Е, неусетно дойде и краят на днешното четиво. Надяваме се, че сме успели да обогатим знанията по темата, както и да те ориентираме по отношение на имуществена застраховка за твоите притежания.