Проверката на софтуер е най-практична и успешна при използването на автоматизирано тестване. Този метод на контрол позволява на IT специалистите да проверяват голямо количество код за по-малко време. Но освен за софтуер, автоматизирано тестване се използва и при хардуерните тестове. Този принцип на тестване се прилага често при проверка на машини или оборудване за съвместимост с нов софтуер или актуализация.
Ако си фен на високите технологии, които са навсякъде около нас, и ти е интересно да разбереш как се разработват и тестват, тази статия на Tatkovci е за теб. В следващите редове ще те запознаем с основите на автоматизираното тестване и неговото място в IT индустрията. Ще научиш кога се използва и как можеш да започнеш нова кариера с негова помощ. Нямаме търпение да започнем и завършим проверката на кода, затова прочети докрай!
Какво е автоматизирано тестване?
За да разберем какво е автоматизирано тестване, първо трябва да се запознаем с концепцията за софтуерно тестване. Това е процес, при който QA специалист ръчно или автоматично изследва и проучва предварително разработен код. Той преминава през стъпките, които крайните потребители биха предприели при използване на продукта, и сравнява реалните с предвидените резултати. Основната работа на специалиста е да търси грешки и несъответствия в продукта. Ако намери такива предоставя обратна връзка към програмистите с точно описани стъпки за репликация.
Те от своя страна поправят грешките в кода, за да може продуктът да функционира по първоначално предназначение. Този процес на създаване и тестване на код е в основата на създаването на всички приложения и иновации, които ни заобикалят. Честите актуализации и нови функции няма да се възможни, ако не съществуват специалисти, които предварително ги проверяват за грешки.
Автоматизирано тестване е процес при който чрез автоматични скриптове и програми се проверява функционалността на даден софтуер. Тези скриптове и програми са предварително разработени от софтуерни техници, за да могат правилно да разчитат кода и да търсят грешки и пропуски.
Автоматичните процеси спестяват на IT компаниите стотици часове при проверката на нови обновления, лансирането на приложения и нови функционалности. Тези скриптове позволяват новият софтуер да се тества на различни устройства, с различни операцонни системи и даже остарели версии на дадения софтуер. И всичко това се случва едновременно. По този начин намерените проблеми се отстраняват бързо и ефективно. А крайният продукт работи безпроблемно на устройствата на потребителите.
Видове автоматизирано тестване
Ръчното тестване на код често отнема много време. При него, специалистът трябва да премине през потребителските стъпки, за да намери евентуални проблеми с продукта. Или ръчно да стартира кода на собствената си машина и ако той даде грешки, да го инспектира за проблеми ред по ред. Тук на помощ идва автоматизирано тестване с помощта на мощни скриптове. Съществуват различни подходи за тестване, спрямо изискванията на компаниите, но най-често те се делят на:
- Тестване на потребителски интерфейс. Предварително създадена програма генерира действия, който биха се извършили от потребител. Това може да са кликове с мишка на бутон, докосване с пръст, покупка на продукт и други. Грешките се записват и последствие поправят, за коректното функциониране на програмата.
- Тестване на Приложно-програмен интерфейс (API). Това е изходният код, който операционната система използва за поддържането на приложения и програми на устройството. Автоматичното тестване се случва чрез скриптове, които валидират поведението на API и следят за грешки.
- Компонентно тестване. Това е процес при който отделните модули на кода се тестват независимо един от друг. Целта е да се намерят проблеми, който да се решат бързо, преди лансирането на целия продукт.
Важно е да се отбележи, че специалистът по автоматизирано тестване трябва да има познания по разработката на софтуер. Това е нужно, защото с развитието на един софтуерен продукт, софтуерът за тестване също трябва да еволюира. Той трябва да се адаптира към новите функционалности на продукта, което прави QA специалистът отговорен за поддръжката и актуализацията на кода.
Кариера със софтуерно тестване
Преди да започнеш твоето приключение на тестване на високи технологии, трябва първо да научиш основните принципи и практики. Изборът на IT академия, където да изкараш курсовете, е от голямо значение за твоето бъдеще. Винаги избирай академия с професионални преподаватели, които са доказани професионалисти в своята сфера. По този начин ти ще успееш да попиеш от техните знание и бързо да придобиеш необходимите знания.
За да започнеш своята кариера в софтуерното тестване, е най-добре да запишеш безплатен QA курс. По този начин ти ще разбереш дали IT сферата е за теб без да инвестираш пари. Ще се запознаеш с основите на автоматизирано тестване, което ще ти даде основата необходима за започване на кариера.
Ако софтуерното тестване ти допадне, следващата стъпка е да запишеш курс по автоматизирано тестване. В този курс опитни преподаватели ще ти предадат нужните знания и умения, за да започнеш успешна кариера в IT индустрията. Ще имаш възможност да надградиш вече наученото от въвеждащото обучение. Ще придобиеш теоретични и практически знания, които ще те превърнат в безценен кадър.
След завършване на курсовете, ти ще си готов да покоряваш IT върховете. Първоначално ще започнеш своята кариера като Junior QA специалист. Това е най-ниското стъпало, но от своя страна ти дава възможност да се запознаеш напълно с естеството на работата.
С течение на времето и натрупването на знания, ти ще достигнеш до позицията на Senior. По този начин ще си отговорен за създаването на нови скриптове за автоматизирано тестване.
Сигурни сме, че тази статия ти е помогнала да вземеш решение за стартиране на кариера в IT сферата. Ако искаш да научиш повече, посети нашия блог.