Биткойнът и другите криптовалути стават все по-разпространени. Изглежда, че в наши дни те се появяват навсякъде, където се обърнете. Криптовалутата редовно се обсъжда в новините. Виждаме реклами по билбордовете и телевизионните реклами. Тя не само си е проправила път в света на финансите или инвестициите, но оказва влияние върху много други области, като например спорта, изкуството, музиката и игрите, за да назовем само някои от тях.

Според CoinMarketCap, един от най-популярните уебсайтове за проследяване на цените на криптоактивите, към момента на писане на този блог глобалната пазарна капитализация на криптовалутите е 2,17 трлн. долара, което е спад спрямо исторически най-високата стойност от 3,3 трлн. долара през ноември 2021 г. А според Ark Investment Management, фирмата, ръководена от Кати Ууд, „Ark очаква до 2030 г. криптоактивите и цифровите портфейли да владеят почти 50 трилиона долара пазарна капитализация“.

На 9 март 2022 г. президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, в която призовава за „цялостен правителствен подход“, за да се гарантира отговорното развитие на цифровите активи, включително криптовалутите. Чуваме за все повече компании, които се включват, независимо дали става въпрос за инвестиране в криптовалута, приемане на криптовалута като плащане или стартиране на нефундабилни токени (НФТ) или пазари на НФТ.

Тъй като правителството започва процеса на създаване на регулации за цифровите активи, а корпорациите възприемат криптовалутата, става все по-важно да разбираме основите на цифровите активи, включително криптовалутите, и тяхното отчитане.

Основи на криптовалутите

Криптовалутата е средство за размяна или форма на валута, която съществува само в цифров вид. Тя е защитена с помощта на криптография и работи върху блокчейн. Криптовалутата може да се използва за прехвърляне на стойност директно от една страна към друга навсякъде по света, без да е необходимо да се разчита на доверена трета страна по средата. Стойността на всяка дадена криптовалута се определя от купувачите и продавачите на пазара.

Криптовалутите са изградени върху блокчейн. Блокчейнът е децентрализирана, разпределена публична счетоводна книга, в която се записват трансакциите. Транзакциите се записват в блокове, които потвърждават точното време и последователността на транзакциите и са свързани помежду си с помощта на криптография. След като даден блок бъде добавен в блокчейна, той е неизменен. И тъй като блокчейнът е разпределена счетоводна книга, това означава, че всички участници в мрежата имат достъп до нея.

Съществуват хиляди криптовалути, които служат за различни цели – за размяна на стоки и услуги, за съхранение на стойност, за решаване на проблем, за обслужване на конкретна индустрия и т.н. Примери за най-известните от тях са: Bitcoin, Ethereum, Tether, Ripple и Cardano.

Биткойн е най-старата криптовалута и най-голямата по пазарна капитализация. Първоначално тя е представена в края на 2008 г. чрез бяла книга, озаглавена Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (Биткойн: Система за електронни пари между равнопоставени партньори). Авторът е посочен като Сатоши Накамото, но самоличността на изобретателя остава загадка. В белия лист Биткойн се описва като „чисто равноправна версия на електронните пари [която] ще позволи онлайн плащанията да се изпращат директно от една страна на друга, без да минават през финансова институция“. Първата транзакция с Биткойн е осъществена в началото на 2009 г., когато е изкопан началният блок на блокчейна на Биткойн. Добиването е процесът, при който се създават нови единици цифрова валута. Очаква се последният биткойн да бъде добит около 2140 г., тъй като общото предлагане на биткойни е програмирано в кода от създателя му и не може да бъде променено.

Биткойнът съществува вече повече от 13 години и големи корпорации като MicroStrategy, Tesla, Block и Coinbase са го добавили към балансите си. Главният изпълнителен директор на MicroStrategy, Майкъл Сейлор, обясни мотивите си след първата им покупка през август 2020 г. по следния начин:

„Тази инвестиция отразява убеждението ни, че Биткойн, като най-широко разпространената криптовалута в света, е надеждно средство за съхранение на стойност и привлекателен инвестиционен актив с по-голям потенциал за дългосрочно поскъпване от държането на пари в брой. От създаването си преди повече от десетилетие Биткойн се превърна в значително допълнение към световната финансова система с характеристики, които са полезни както за физическите лица, така и за институциите. MicroStrategy призна Биткойн за легитимен инвестиционен актив, който може да превъзхожда парите в брой, и съответно направи Биткойн основен актив в своята стратегия за съкровищни резерви.“

Понастоящем не съществуват счетоводни стандарти на американските GAAP, които специално да разглеждат отчитането на цифрови активи. На практика счетоводното третиране съгласно американските GAAP е криптовалутите да се отчитат като нематериални активи.

Това обаче поставя някои предизвикателства, тъй като при отчитането на нематериални активи криптовалутата се отчита по цена на придобиване и подлежи на проверка за обезценка. Ако се прецени, че криптовалутата е обезценена, тя се отписва. Ако цената на криптовалутата се повиши или ако криптовалута, която преди това е била отписана, впоследствие се възстанови, тя не може да бъде отписана.

Това може да бъде подвеждащо, тъй като знаем, че пазарът на криптовалути може да бъде доста волатилен. Ако погледнем например биткойн, той достигна най-високата си цена за всички времена от приблизително 68 600 USD на 10 ноември 2021 г., но се понижи до 28 февруари 2022 г. с цена на затваряне от приблизително 37 706 USD. Към момента на писане на този блог Биткойн се търгува на цена от 47 149 USD.

Съгласно настоящата приемлива счетоводна практика, тъй като се отчита само отрицателната страна, икономическата стойност може да не бъде отразена във финансовите отчети, особено ако инвестицията в криптовалута претърпи голямо увеличение на стойността.

Тъй като приемането на криптовалутата продължава да набира сила и все повече корпорации се стремят да разпределят инвестиционни средства в криптовалута, ще бъде интересно да се наблюдава това пространство, за да се види какви насоки или действия, ако има такива, ще дойдат от FASB.

FASB добави изследователски проект към своята програма, озаглавен „Счетоводно отчитане на борсово търгувани цифрови активи и стоки“ (Accounting for Exchange-Traded Digital Assets and Commodities). Проектът ще изследва счетоводното отчитане и оповестяването на подгрупа от борсово търгувани цифрови активи и борсово търгувани стоки. Това допълнение бе направено в отговор на получената обратна връзка относно приоритетите на програмата.