Морският мъх е носител на редица ценни ползи за кожата и сега се среща в много продукти за грижа за кожата. Но освен че е чудесен овлажнител на кожата с мощни свойства против стареене, това морско водорасло може да лекува широк спектър от кожни заболявания като екзема, псориазис или дори кожни алергии.

Добрата новина е, че морският мъх действа чудесно и при акне! Това некомедогенно природно средство почиства запушените пори, абсорбира излишния себум, бори се с бактериалните инфекции и балансира кожния микробиом. Той дори помага да се отървете от белезите от акне.

Още по-добрата новина е, че морският мъх е изцяло натурален и неагресивен продукт, който е нежен към кожата и много безопасен за употреба.

Така че не чакайте повече! Ето всичко, което трябва да знаете, преди да използвате морски мъх за акне.

Свързана статия: Какви са ползите от морския мъх за кожата?

КАКВО Е АКНЕ?

За да разберете как морският мъх може да помогне при акне, първо е необходимо да разберете какво точно представлява акнето. Много хора, които страдат от проблеми с кожата на лицето като петна, пъпки, пъпки, петна, черни точки, бели точки или кисти, мислят, че имат акне. Но акнето е истинско състояние на кожата, което изисква дерматологична диагноза. Пъпките по лицето могат да бъдат причинени от широк кръг други причини.

Acne vulgaris е възпалително кожно заболяване, при което порите на кожата са запушени с косми, мазнина, мъртва кожа или бактерии. 

То е най-често срещано сред тийнейджърите, но може да засегне хора от всички възрасти. Симптомите на акне обикновено се появяват по лицето, челото, гърдите или гърба.

Акнето се появява, когато има грешка в естествения процес на омазняване на кожата. Кожата има милиони фоликули и всеки от тях съдържа косъм и мастна жлеза, отговорна за производството на мазнини (себум). 

Себумът, произвеждан от малката жлеза, се изкачва по косъма, за да излезе от пората и да смаже повърхността на кожата. Акнето се появява, когато себумът се задържи в пората, когато има свръхпроизводство на себум или когато мъртвата кожа или бактериите се натрупат в пората.

Лечението на акне не е лесно. Някои лечения като бензоил пероксид се фокусират върху унищожаването на бактериите, докато други намаляват производството на мазнини (адапален), облекчават възпалението или отпушват порите (салицилова киселина). Но повечето фармацевтични лечения са много агресивни и абразивни за кожата. Въпреки че могат да излекуват акнето, те често създават нови кожни проблеми. 

Много хора, страдащи от акне, се обръщат към естествени алтернативни решения, които доказано действат също толкова добре, но са много по-нежни към кожата. Морският мъх е едно от тях.

ДЕЙСТВА ЛИ МОРСКИЯТ МЪХ ПРИ АКНЕ? 

Сега, след като знаете какво представлява акнето, ще разберете по-добре как морският мъх може да помогне. 

Морският мъх е универсална некомедогенна естествена съставка, която помага за регулиране на производството на себум, като същевременно предотвратява развитието на бактерии и успокоява възпалението на кожата. С други думи, перфектната комбинация за кожа с проблеми с акнето.

Какво представлява ирландският мъх?

Морският мъх, известен още като ирландски мъх или Chondrus Crispus, е ядивно червено водорасло, което расте по скалистите брегове на Атлантическия океан. 

Благодарение на голямото си разнообразие от концентрирани хранителни вещества, това морско водорасло се използва за лечение на широк спектър от здравословни състояния. 

В индустрията за грижа за кожата морският мъх е много модерен. Но като оставим настрана тенденцията, все повече дерматолози признават ползите му за кожата. 

Той е некомедогенен (не блокира порите) и богат овлажнител, със силни противовъзпалителни свойства. Проучванията са установили също така, че морският мъх е стягащо средство с противостареещи свойства, което предотвратява образуването на бръчки по кожата.

Доказано е също, че морският мъх помага при лечение на кожни заболявания като акне, псориазис или екзема, както и при кожни алергични реакции.

Как морският мъх помага при акне?

Морският мъх съдържа 92 минерала, както и множество витамини и антиоксиданти. Въпреки че много от тях са изключително полезни за кожата, ключовото му хранително вещество за борба с акнето е сярата.

Свързана статия: Пълен списък на минералите и витамините, съдържащи се в морския мъх

Известно е, че сярата е мощно естествено средство за борба с акнето. Тя действа подобно на фармацевтичните средства за лечение на акне като бензоил пероксид и салицилова киселина, но е много по-нежна към кожата и има много малко странични ефекти. Повечето кремове за лице за акне и пъпки, които се продават без рецепта, съдържат сяра.

Морският мъх естествено съдържа голямо количество сяра. Но това, което е още по-интересно при морския мъх за акне, е, че се възползвате от естествените свойства на сярата, без да страдате от химикалите, които се съдържат в промишлените продукти за грижа за кожата.

Когато се прилага локално, сярата изсушава горния слой на кожата и помага за абсорбирането на излишния себум. Тя спомага за отмиването на мъртвата кожа и не позволява на мъртвите кожни клетки да блокират порите.

 Сярата е също така антибактериална и се бори с Propionibacterium (бактерия на акнето), която се развива в порите на кожата и причинява появата на акне. Когато се прилага редовно, естествено съдържащата се в морския мъх сяра балансира микробиома на кожата.

Благодарение на високото си съдържание на сяра, морският мъх значително е помогнал за намаляване на тежестта на акнето при множество пациенти. 

Ако сте в търсене на естествени алтернативни средства за решаване на проблемите с акнеичната ви кожа, определено трябва да го опитате. Той е ефикасен, нежен, неагресивен и много безопасен за употреба.

КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ МОРСКИ МЪХ ПРИ АКНЕ?

Морският мъх се предлага под различни форми, включително чист изсушен морски мъх, гел от морски мъх, капсули, готови продукти за грижа за кожата и други.

Най-разпространеният и ефикасен начин за използване на морски мъх при акне е нанасянето на гел от морски мъх върху засегнатите зони. 

Уверете се, че използвате чист органичен гел от морски мъх, който е добит в дивата природа, а не е отгледан в басейн. Разликата в нивата на хранителните вещества и ефикасността между двата вида може да бъде огромна. 

Макар че морският мъх в повечето случаи е безопасен за използване върху всеки тип кожа, препоръчваме ви да направите тест с петна, преди да нанесете морски мъх върху лицето си, или първо да поискате съвет от вашия дерматолог.

Рецепта за маска за лице с гел от морски мъх за акне 

За да си приготвите чиста маска за лице от морски мъх за акне, нанесете върху кожата на мястото на пъпките еквивалента на две супени лъжици гел от органичен морски мъх. Оставете го за 15-20 минути и изплакнете с хладка вода. Внимателно подсушете кожата си.

За лечение на акне препоръчваме да прилагате маска с гел от морски мъх отначало веднъж до два пъти седмично и постепенно да увеличавате честотата, ако е необходимо.

Можете да съживите маската си за лице от морски мъх с други естествени съставки, известни с лечението на акне, като масло от чаено дърво, зелен чай, мед, алое вера или други. 

МОЖЕ ЛИ МОРСКИЯТ МЪХ ДА ПРЕМАХНЕ БЕЛЕЗИТЕ ОТ АКНЕ?

Акнето може да остави грозни белези по кожата, от които не е лесно да се отървете. Дори дерматолозите се борят да намерят ефикасни решения за подобряване на външния вид на кожата.

 Налице е широк спектър от лечения – от кремове за белези, които се продават без рецепта, до колагенови инжекции, лазерна терапия, дермабразио, химически пилинг, игли за кожата и дори понякога хирургия.

Морският мъх може да ви помогне да се отървете от леките белези от акне по естествен начин. Въпреки че самото нанасяне на гел от морски мъх няма да заличи тежките белези, той помага за намаляване на следите от акне по кожата и за подобряване на външния ѝ вид.  

Ирландският мъх често се посочва като източник на колаген на растителна основа. Въпреки че самият той не съдържа колаген, за него е известно, че стимулира естественото производство на колаген в организма. Колагенът е от съществено значение за лечението на белези. Тялото го използва, за да възстанови кожата, когато тя е увредена.