Когато за първи път си започвал работа, едва ли си мислил какво е трудов стаж и как се изчислява. С течение на времето и натрупвайки нужните знания, осъзнаваш, колко е важен той при изчисляването на пенсията, която ще получаваш.
Но доходът след пенсиониране не е единственото, което се влияе от размера на трудовия стаж. Размерът на болничните, правото на обезщетение при безработица, отпуската и други социални придобивки също се определят на база натрупания трудов стаж.
Всичко това звучи много сложно и погледнато отстрани, наистина може да е. Затова в тази статия на Tatkovci ще разясним какво представлява трудовият стаж, как се изчислява и с какво се различава от осигурителния стаж.
Прочети докрай, за да научиш всичко необходимо за проверката и изчисляването на твоя стаж!
Прочети също: Защо дигиталният маркетинг е толкова важен за фирмите?
Какво са трудов и осигурителен стаж?
Но защо трябва да те интересува колко е твоят трудов стаж? Знаеш, че си работил определено време на дадена заплата и са ти били плащани осигуровки. Но запознат ли си с какво той се различава от осигурителния стаж?
Трудовият стаж е един от ключовите елементи в професионалния път на всеки работещ. Най-базово казано, това е периодът, през който си работил по трудов договор.
А времето, прекарано на работа, се натрупва и оказва влияние върху различни социални и икономически права.
Тук трябва да разграничим трудовия от осигурителния стаж. Първият показва колко време реално си работил, докато вторият се определя от осигурителните вноски, които се внасят за теб.
Това означава, че ако работодателят не внася осигуровки или работната дейност се извършва по нерегламентирани условия, може да имаш трудов стаж, но без реални социални права, като право на пенсия или болнични.
Защо това има значение за теб в дългосрочен план? Натрупаният трудов и осигурителен стаж влияе върху пенсията, размера на болничните, правото на обезщетение при безработица, отпуската и други социални придобивки.
Проследяването, правилното отчитане и изчисляване на трудов стаж са важни, защото в дългосрочен план ще окажд съществено влияние върху финансовата ти стабилност. Затова винаги е добра идея да проверяваш дали работодателят ти коректно отчита стажа и осигуровките ти.
Как се изчислява трудов стаж?
Всеки от нас може наум да постигне изчисляване на трудов стаж. Смяташ на ум времето, прекарано в различните фирми, в които си работил, за да получиш крайния резултат.
В действителност обаче има редица правила и специфики, които могат да повлияят на крайния резултат.
Според българското законодателство трудовият стаж се изчислява на базата на времето, през което си бил нает по трудов договор. В този стаж се включват и периоди на платен отпуск, болнични и майчинство. Важно е да се знае, че ако си работил на граждански договор, този период не се зачита за трудовия стаж, освен ако не са правени необходимите осигурителни вноски.
Ако си работодател и изплащаш осигурителни вноски, е добре да се посъветваш с фирма, предлагаща счетоводни услуги. По този начин ще бъдеш сигурен, че всичко е платено навреме и няма да ти бъдат наложени глоби.
Пример за изчисляване на стаж
Всеки от нас може да направи онлайн проверка за трудовия си стаж чрез персоналния си профил в Националния осигурителен институт (НОИ). Но ето един нагледен пример за изчисляване на трудовия стаж:
- Работиш 5 години без прекъсване на пълен работен ден и осигуровките са редовно внасяни, ти имаш 5 години трудов стаж и осигурителен стаж.
- Работиш 3 години на граждански договор, без внасяне на осигуровки – имаш 3 години професионален опит, но този период не се зачита за трудов стаж и няма да ти бъде признат за пенсия.
- Работиш на 4-часов работен ден в продължение на 2 години – трудовият ти стаж ще бъде 1 година (половината от реално изминалото време), но осигурителният стаж ще зависи от това върху каква сума са внасяни осигуровки.
- Ако си бил безработен, но си получавал обезщетение за безработица, то този период се зачита за осигурителен стаж, но не и за трудов.
- Майчинството се зачита както за трудов стаж, така и за осигурителен стаж.
Ако изпитваш затруднения при доказването на трудов опит, е добре да се консултираш с фирми, предлагащи правни услуги. Техните специалисти ще ти помогнат правилно да докажеш своя трудов стаж.
Прочети също: Какво е данък печалба за бизнеса и как се плаща?
Трудов стаж при фрийлансъри
Ако работиш на свободна професия, трябва да следваш различни стъпки за доказването на трудов стаж. Специфичното е, че той не се натрупва автоматично, както този на хората, работещи на трудов договор.
За да се зачете, трябва да започнеш да се самоосигуряваш, като внасяш пенсионни и здравни осигуровки. В този случай периодът ще се признае за осигурителен стаж, който е от значение при изчисляване на пенсията, болнични и обезщетения.
Важно е да се отбележи, че е препоръчително да внасяш осигуровки върху пълния размер на доходите си, защото минималните вноски могат да доведат до по-ниски социални придобивки в бъдеще. Ако не се самоосигуряваш, официално този период няма да се брои за стаж, дори да си работил активно през това време.
Заключение
Тук е важно да споменем, че трудовият ти стаж не е просто брой изминали години на работа. Той е определящ за социалните ти права, осигурителните обезщетения и бъдещата ти пенсия.
Важно е не само да се представяш добре на работа, но и да следиш дали осигуровките ти се внасят коректно. Разликата между трудов и осигурителен стаж ще повлияе на правата ти в бъдеще при пенсиониране, болнични и обезщетения.
Виж повече на нашия блог!