Лепене на плочки върху гипсокартон | ЕТО как да се справим в 7 ЛЕСНИ стъпки

Лепене на плочки върху гипсокартон може да изглежда като сложна, дори невъзможна задача. Но истината е съвсем различна…

Ако ви кажем, че можете да направите това сами в 7 ЛЕСНИ стъпки и без излишни разходи? Да, прочетохте правилно – не е нужно да сте професионалист за лепене на плочки върху гипсокартон. 

В следващите редове на тази статия на Татковци ще разгледаме процеса на лепене и ще споделим съвети и хитрини, с които да избегнем често срещани грешки.

Готови ли сте да научите как да трансформирате дома си?

7 Лесни стъпки за лепене на плочки върху гипсокартон

Лепене на плочки върху гипсокартон изисква малко повече от стандартно лепене на плочки. Различава се и от лепене на плочки върху фибран и лепене на плочки върху плочки. Все пак, гипсокартонът е по-лек, което го прави чувствителен на тежестта на плочките и натрупването на влага. 

лепене на плочки върху гипсокартон, лепене на плочки у дома, лепене на плочки

Ето ги и 7-те лесни стъпки, които можете да приложите за лепене на плочки върху гипсокартон: 

№ 1. Подготовка на гипсокартона

Няма как да лепим плочки върху гипсокартон, без да сме проверили гипсокартона първо. Той трябва да е добре закрепен към стената и да няма никакви пукнатини. В противен случай, има шанс плочките да се разлепят с времето и да паднат. 

Повърхността трябва да е почистена, без прах и мръсотия. Ако опитаме да лепим плочките върху мръсен гипсокартон не само затрудняваме процеса, но може да го превърнем в невъзможна задача. 

№ 2. Избор на правилно лепило 

Лепене на плочки върху гипсокартон изисква специално лепило, което осигурява добро сцепление и е подходящо за този материал. 

Стандартните лепила за плочки може да не осигурят достатъчна адхезия. Затова най-добрият избор е лепило, което е устойчиво на влага и може да издържи тежестта на плочките. 

№ 3. Грундиране на повърхността при лепене на плочки върху гипсокартон

Грундирането е задължителна стъпка от лепенето на плочки. Този етап дава възможност да създадем по-добра адхезия между лепилото и повърхността. 

Грундирането се извършва с валяк или с четка. След това трябва да изчакате 3-4 часа. За стени, подложени на влага, е добре да хидролизирате с еластична хидроизолация. 

№ 4. Измерване и маркиране на зоната

Преди същинското лепене на плочки върху гипсокартон е важно да измерим и маркираме зоната, в която ще лепим плочките. 

Така ще сме сигурни, че ще закупим необходимото количество плочки и че знаем как да ги разположим, за да паснат най-добре. Без излишно разстояние между тях. Можете да използвате молив за нанасяне на мерките върху гипсокартона.

№ 5. Нанасяне на лепило

Всичко е подготвено и сега идва ред на лепилото. Задължително е да бъде нанесено с назъбена маламашка, като се старайте да го нанасяте развномерно. 

Достатъчното количество ще осигури плътно закрепване на плочките, но не прекалявайте. Ако сложите прекалено много, то ще излезе над ръбовете. 

№ 6. Подреждане и притискане на плочките 

Идва най-важната стъпка, когато трябва да бъдем най-внимателни – поставянето на плочките. 

Те трябва да се подредят прецизно и да се притиснат леко към гипсокартона преди да се е образувал филм върху лепилото. Тук идва моментът, в който ще разберете колко добре сте се справили с маркирането и измерването. 

При лепене на плочки е важно да спазвате хоризонтално ниво и всичи плочки да са равни. Използването на нивелир е препоръчително, особено ако искаме да постигнем професионален завършек.

ВНИМАНИЕ: Изчакайте минимум 24 часа за пълното изсъхване на лепилото, преди да пристъпите към фугиране.

№ 7. Фугиране при лепене на плочки върху гипсокартон  

Когато минат 24 часа от залепянето на плочките, идва ред на фугирането. Фугите предпазват от проникване на влага. 

Ако изпуснете да фугирате плочките, има голяма възможност те да се разлепят с времето или да се разместят. 

Препоръчваме да използвате фугираща смес, която е еластична и предлага супер защита срещу мухъл и плесени. 

За какво да внимаваме, когато лепим плочки върху гипсокартон?

При лепене на плочки върху гипсокартон има няколко рискови фактора, с които трябва да се внимава. 

Един от тях е влагата. Гипсокартонът е чувствителен към влага, което означава, че трябва да сме сигурни, че сме избрали устойчиво лепило и че сме грундирали добре повърхността. 

Важно е да разберем дали гипсокартонът е предназначен за по-влажни помещения като банята или по-сухи такива като кухнята.

И не на последно място, големината на фугите може да ни изиграе лоша шега. Твърде малките или твърде големи фуги са предпоставка за разлепване и износване на плочките с времето. 

Защо да изберем професионалист за лепене на плочки?

Дали всичко това ви звучи малко сложно? Е, тогава може би е най-добре да потърсите професионалист на ремонтни дейности, който да ви помогне. 

Професионалистът не само ще извърши работата по-бързо, но и ще гарантира качествено изпълнение. Не искате да правите ремонт след ремонт, нали? Тогава експертите са правилният избор.

лепене на плочки върху гипсокартон, лепене на плочки у дома, лепене на плочки

Те знаят как да подготвят правилно основата, кои материали да изберат и как да избегнат най-често срещаните грешки. А не тепърва да се учат като нас. 

Един професионалист може да предостави гаранция за своята работа, което ни дава спокойствие и сигурност, че ремонтът ще бъде направен, както трябва. И макар че наемането на специалист за ремонт на покриви и ремонт на дома може да изглежда като допълнителен разход, то често се оказва дългосрочна инвестиция в качеството и сигурността на нашия дом.

Оставете коментар

Your email address will not be published.